Tipy na dlouhou cestu pro řidiče s handicapem

Ujetí značné vzdálenosti může být pro každého obtížné. Pro řidiče se zdravotním postižením se dlouhé jízdy mohou zdát ještě obtížnější. Naštěstí v dnešní době existuje stále více způsobů, jak si upravit vozidlo tak, aby vyhovovalo vašim potřebám a řízení bylo obecně pohodlnější. Vývoj, jako je tento, představuje pro cestující se zdravotním postižením mnoho nových možností. Před dlouhými cestami se můžete připravit na mnoho věcí, které vám zajistí pohodlí a bezpečnost. Přečtěte si užitečné rady a tipy, které vám pomohou zpříjemnit budoucí cestu.

Ujistěte se, že je vaše vozidlo přizpůsobeno vašim potřebám

Existuje celá řada možných úprav vašeho vozidla, které vám mohou umožnit pohodlnější jízdu. Zařízení, jako jsou pomůcky pro řízení, mohou cestujícím umožnit ovládat vozidlo jednou rukou. Mnohé z těchto úprav mohou být účinné a také levné; vzpomeňte si na přídavná zrcátka, která pomáhají těm, kdo mají omezený pohyb krku. Také další, méně trvalé pomůcky mohou pomoci lépe přizpůsobit vozidlo pro dlouhou cestu, například klínovité polštáře pro dodatečnou oporu při sezení.

Prozkoumejte a naplánujte trasu

Než se vydáte na dlouhou cestu, ujistěte se, že přesně víte, kam jedete. Seznamte se s možnými místy, kde můžete zastavit a doplnit palivo nebo si udělat přestávku (a pokud máte tělesné postižení, ujistěte se, že jsou pro vás přístupná). Ujistěte se, že jste si vědomi i povětrnostních podmínek, které vás čekají; například pokud jedete v letním počasí, existují speciální způsoby, jak se na to připravit. Čím více informací si před zahájením cesty zjistíte, tím pohodlněji se vám bude cestovat.

Začněte odpočatí a dělejte si časté přestávky

Před odjezdem se ujistěte, že jste dobře odpočatí, protože řízení může být velmi únavné. Pro všechny řidiče na dlouhé vzdálenosti je navíc důležité, aby nezapomínali často zastavovat a odpočívat, a předešli tak únavě. Přestávky jsou také skvělou příležitostí, jak dát vědět o svém postupu na cestě a jak provést případné úpravy nebo se v případě potřeby protáhnout.

 

Mějte při ruce kontakty

Ujistěte se, že máte zajištěn způsob, jak kontaktovat své blízké v případě nouze. Ujistěte se, že máte plně nabitý mobilní telefon a že máte všechna potřebná kontaktní čísla. Doporučujeme se s někým po cestě spojit (samozřejmě ne za jízdy). Pomůže to uklidnit vaši mysl i mysl vašich blízkých.

Absolvujte rekvalifikační kurz v místní autoškole

Pokud jste nervózní z nadcházející cesty nebo z řízení obecně, mohlo by být přínosné absolvovat osvěžovací kurz v upraveném vozidle. Pokud jste v nedávné době museli upravit svůj vůz nebo pokud si chcete oprášit své řidičské dovednosti, mohla by to pro vás být skvělá volba. Tuto specializovanou službu nabízí mnoho autoškol, proto se informujte v místní škole, zda nenabízí něco vhodného.

Ujistěte se, že máte s sebou všechny potřebné zásoby

Pokud máte předepsány léky, které máte pravidelně užívat (a které neovlivňují řízení), zajistěte si jejich dostatečnou zásobu a zajistěte si, abyste je měli po celou dobu jízdy k dispozici, když je budete potřebovat. Stejné pravidlo platí i pro další nezbytné zásoby; vyplatí se mít poblíž svačinu pro případ, že vám dojde energie, a také snadno dostupnou pitnou vodu. Mohou se to zdát jako drobnosti, ale tyto věci mohou vaši cestu učinit mnohem pohodlnější.

Linka 112

Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému – policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou cestu co nejvíce usnadnit a zajistí, že budete na své další dobrodružství dobře připraveni. Zlatým pravidlem je prozkoumat co nejvíce informací; to zajistí hladký průběh vaší cesty a uklidní vaši mysl. Problémy s dopravou osob se zdravotním postižením by vás neměly zdržovat. Ať už cestujete za rodinou, na dovolenou nebo za něčím jiným, možnosti, které máte k dispozici, se neustále rozšiřují. Bezpečné cestování!

Máte dotaz? Kontaktujte nás

+420 775 933 521

Zavolejte mi na: